W pomieszczeniu wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach stęchlizny, a na suficie i ścianach pojawiły się wykwity? Niezwłocznie podejmij działania mające na celu usunięcie problemu.
Grzyby i pleśnie jak powszechnie wiadomo, nie są bezpieczne dla zdrowia. Ich przetrwalniki potrafią dogłębnie penetrować układ oddechowy.
Przyczyny powstania grzybów i pleśni
Pleśń najczęściej występuje w mieszkaniach i domach pozbawionych dobrej wentylacji, nadmiernie zawilgoconych i bez wystarczającego dostępu do światła słonecznego. Nie bez znaczenia jest również zjawisko podwyższonej emisji pary wodnej, co widoczne jest głównie w kuchniach i łazienkach. Kolejnym aspektem jest niska temperatura panująca w domu – niedogrzewanie pomieszczeń sprzyja wegetacji pleśni. Za nadmierne zawilgocenie powierzchni ścian mogą odpowiadać:
- Uszkodzenie instalacji wodnej, grzewczej, kanalizacyjnej.
- Zalewanie murów budynku przez deszczówkę, co jest konsekwencją niedrożności rynien lub nasilonych opadów. Na suficie lub ścianach pojawiają się mokre plamy, a następnie pleśń.
- Nieprawidłowości w izolacji przeciwwilgociowej gruntów i podłóg. Wtedy wykwity pojawiają się przy podłodze, w rogach pomieszczeń lub w piwnicy.
- Błędne rozwiązania konstrukcyjne budynku, które powodują podcieki (np. nieprawidłowości w wykonaniu okapów, niespełnieniem wymogów technologicznych dotyczących powierzchni tarasów i balkonów)
- Zignorowanie mostków termicznych, czyli miejsc w konstrukcji budynku, przez które ucieka ciepło.
W wyjątkowych sytuacjach korozji biologicznej budynku lub pracach konserwatorskich zabytków, konieczne jest sporządzenie ekspertyzy mykologiczno-budowlanej. Jest to złożona dokumentacja składająca się z kilku części, a do jej opracowania potrzebna jest profesjonalna wiedza z budownictwa ogólnego, mikrobiologii, chemii budowlanej oraz fizyki budowli.
Odgrzybianie ścian w praktyce
Grzyby które pojawiły się na powierzchni ścian lub sufitu, należy usunąć ręcznie najdokładniej jak to tylko możliwe. Ta prosta metoda może zadziałać, jeśli grzyb nie wniknął w głębsze warstwy muru – jeśli do tego doszło, należy skuć tynk. Przy każdej pracy z grzybem kategorycznie trzeba pamiętać o zabezpieczeniach BHP. Oprócz znajomości zasad postępowania z grzybem, ważne jest aby działania wykonywać w odpowiedniej masce ochronnej, rękawiczkach, ochronie oczu, a czasem również w odpowiednim kombinezonie. Podczas pocierania wykwitu do powietrza uwalniane są toksyczne przetrwalniki, które potrafią dogłębnie penetrować układ oddechowy – najmniejsze z nich (1,1-0,65 um) nigdy już go nie opuszczają.
Kolejnym etapem po oczyszczeniu powierzchni jest zastosowanie specjalistycznej chemii, która penetruje strukturę murów. Po usunięciu problemu konserwujemy zaatakowane powierzchnie i zabezpieczamy je na przyszłość. Usuwamy także zarodniki grzybów i pleśni z powietrza oraz wyposażenia pomieszczenia, wypełniając szczelnie całe pomieszczenie, silnie utleniającym gazem jakim jest ozon. Po zakończeniu powyższych czynności, dobrym pomysłem jest również ogrzanie pomieszczenia np. przy pomocy nagrzewnicy. W przypadku pojawienia się pleśni na elewacji budynku postępowanie jest podobne.
Chcąc ułatwić naszym klientom przejście przez cały proces, oferujemy także współpracę z ubezpieczycielami. Renoma naszej firmy oraz doświadczenie gwarantują, że przygotowane przez nas wyceny i protokoły podwykonawcze są w pełni akceptowalne przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Przyznane przez ubezpieczyciela środki, będzie można przeznaczyć na pokrycie wszystkich wydatków.
Szukasz kompleksowej usługi odgrzybiania pomieszczeń?
Skonsultuj z nami swój przypadek – > Zamów bezpłatną poradę <
Cennik i czas realizacji usługi odgrzybiania
Wykwalifikowany i sprawny zespół powinien wyrobić się z realizacją całej usługi w czasie od 13 do 16 godzin. Ze względu na wysoką toksyczność grzybów i pleśni, udział klienta powinien być ograniczony do 30 minut przed rozpoczęciem prac (formalności) oraz ok. 30 minut po wykonaniu zlecenia (odbiór prac). Dzięki czemu na czas wykonywania usługi, zleceniodawca może szybko wrócić do swoich codziennych obowiązków.
Całkowity koszt usługi uzależniony jest od: skali rozwiązywanego problemu, ilości pomieszczeń oraz ich wielkości, ilości i mocy maszyn potrzebnych do prawidłowego wykonania zlecenia lub rodzaju chemii i techniki wykonywanych czynności.
Każde zlecenie wyceniamy indywidualnie. Bazując na naszym doświadczeniu, zazwyczaj jest to możliwe już podczas pierwszego kontaktu telefonicznego, czasem niezbędne są bezpłatne oględziny wykonywane przez naszych pracowników terenowych. Większość zleceń realizujemy w ciągu 24h od otrzymania zgłoszenia. Usługi dla klientów biznesowych i instytucjonalnych możemy również zrealizować w godzinach nocnych, bądź w weekendy.
Wpływ grzybów i pleśni na zdrowie i stan domu
Zmiany na ścianach czy suficie nie pozostają bez wpływu na stan zdrowia mieszkańców. Grzyby na ścianie wydzielają toksyny i przetrwalniki, które mogą wywoływać u ludzi alergie oraz choroby układu nerwowego i oddechowego. Wdychanie unoszących się w powietrzu zarodników grzybów i pleśni może prowadzić do wielu różnych dolegliwości, m.in. zawrotów głowy, omdleń, nieżytu nosa, problemów z oddychaniem, osłabionej odporności, czy podrażnień skóry. Mykotoksyny wydzielane przez grzyby mogą również powodować dysfunkcję nerek i wątroby. Szczególnie narażeni na te przykre konsekwencje zdrowotne są osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci oraz alergicy. Mieszkanie w budynku dotkniętym tym problem zwiększa również ryzyko zachorowania na nowotwór.
Niechciane wykwity znacznie obniżają także walory estetyczne pomieszczeń oraz powodują straty w konstrukcji domu. Dzieje się tak dlatego, że grzyby żywią się mikroelementami zawartymi np. w drewnie. Efekty tego działania są widoczne gołym okiem: może dojść do odpadania tynku, łuszczenia się farby i odklejania tapet. Problem nie dotyka zresztą tylko ścian czy sufitów – grzyby infekują również wyposażenie domu wykonane z drewna, które zaczyna gnić.
Zazwyczaj proste sposoby walki z grzybami lub chemia ogólnodostępna nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, dlatego też pracę warto powierzyć profesjonalnej firmie, dysponującej specjalistycznymi środkami do uporania się z niechcianymi wykwitami. Do jednej z najskuteczniejszych metod odgrzybiania mieszkania należy ozonowanie, które nie tylko usuwa grzyby, pleśnie, szkodliwe dla zdrowia alergeny, bakterie i wirusy, ale i nieprzyjemne zapachy. Na korzyść tej metody przemawia to, że jest ekologiczna i bezpieczna dla wyposażenia domu.
Nie lekceważ źródła problemu
Aby pozbywanie się pleśni i grzybów z naszych murów mogło zostać zakończone sukcesem, po wykonanych powyżej czynnościach musimy przejść do rozwiązania przyczyny problemu, aby nie pojawiał się on w przyszłości. W przypadku stwierdzenia mostków termicznych, przez które ulatuje ciepło, wskazane jest przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych (obejmujących m.in. wymianę okien i ocieplenie ścian zewnętrznych). Nieprawidłowościom w cyrkulacji powietrza w domu można zaradzić, dzięki częstszemu wietrzeniu pomieszczeń. Pomocne może być również zamontowanie nawiewników okiennych lub ściennych.
Konieczne jest sprawdzenie, z której części budynku przedostaje się wilgoć: jeśli z podłogi, może okazać się, że czekać nas będzie naprawa hydroizolacji fundamentów. Odgórne zacieki mogą skutkować naprawą rynien, tarasu lub balkonu. Zanim więc problem uznasz za rozwiązany musimy mieć pewność, że instalacja wodna i kanalizacyjna działa bez zarzutu, a pokrycie dachowe jest szczelne. Pamiętaj również, że w czasie remontu do środka przedostaje się znaczna ilość wody, dlatego trzeba wówczas intensywnie wietrzyć pomieszczenia, a następnie je ogrzewać. Jeśli za wilgoć odpowiada źle ułożone ocieplenie, trzeba będzie izolację wykonać od nowa lub naprawić ją punktowo.
Szukasz kompleksowej usługi odgrzybianie mieszkania?
Skonsultuj z nami swój przypadek – > Zamów bezpłatną poradę <
Realizujemy usługi w całym kraju, posiadamy nasze główne oddziały w takich miastach jak: Warszawa, Gdańsk, Łódź, Kraków i Wrocław.
Dzięki temu realizujemy usługi niskim kosztem w miejscowościach takich jak: Radom, Lublin, Białystok, Bydgoszcz, Gdynia, Sopot, Katowice, czy Częstochowa.
Zobacz także: