Ozonowanie jest nie tylko bardzo skuteczną metodą dezynfekcji wnętrz czy różnego rodzaju instalacji. To również świetny sposób na usuwanie nieprzyjemnych zapachów, zagrożeń biologicznych oraz chemicznych z pomieszczeń przed lub po remontem– zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych.
Ozonowanie – działanie o wielu zastosowaniach
Ozonowanie ma wiele zastosowań. Używa się tej metody do uzdatniania wody, a także podczas wszelkiego rodzaju dezynfekcji. Jeżeli chcecie Państwo przeczytać więcej na ten temat, a także dowiedzieć się czegoś więcej o ozonie, zapraszamy do artykułu „Czym jest ozon i jakie ma właściwości?.
W tym tekście zajmiemy się natomiast ozonowaniem jako bardzo skuteczną metodą uzupełniającą każdy remont.
Ozonowanie przedremontowe
Ozonowanie przedremontowe ma na celu dezynfekcję i usunięcie zapachów z pomieszczenia lub budynku jeszcze przed przeprowadzeniem remontu lub prac wykończeniowych. Może się wydawać, że jest to zbędne działanie, ponieważ zazwyczaj to po remoncie mamy do czynienia z chemicznymi oparami farb, klejów czy materiałów budowlanych. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach przedremontowe usuwanie zapachów za pomocą ozonu jest zdecydowanie ważniejsze, niż zrobienie tego po remoncie.
Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każdy remont polega na malowaniu, układaniu podłóg, klejeniu itp. W niektórych przypadkach, jeżeli przed wykonaniem prac w domu lub mieszkaniu nie usuniemy zapachów, to po prostu zostaną one z nami na długie lata.
Kiedy warto zamówić ozonowanie przedremontowe?
- Po pożarze, zalaniu czy zagrzybieniu
- W miejscach, w których przebywały zwierzęta lub gdzie się wypróżniały
- W mieszkaniach, w których doszło do awarii instalacji sanitarnych
- W pomieszczeniach, w których odczuwa się intensywny zapach kwasu masłowego
- W domach, w których elementy drewniane były impregnowane ksylamitem
- W domach i mieszkaniach, w których przebywały osoby starsze lub niepełnosprawne, mające znaczne trudności z utrzymaniem porządku
Ozonowanie po remoncie
Z kolei ozonowanie po remoncie jest uznawane za doskonałą metodę eliminacji:
NIEPRZYJEMNYCH ZAPACHÓW – Zarówno organicznych, jak i nieorganicznych
EWENTUALNYCH PATOGENÓW I ZAPACHÓW CHEMICZNYCH – Klejów, farb, lakierów, rozpuszczalników, impregnatów itp.– które mogą się uwalniać do atmosfery nawet przez kilka tygodni po zakończeniu prac remontowych po zakończeniu prac remontowych.
Ozon to świetny neutralizator zapachu farby czy kleju.
Jeżeli planujemy na przykład malowanie ścian w pokoju dziecięcym i nie wiemy, jak pozbyć się zapachu farby, ozonowanie mieszkania po remoncie będzie w tym przypadku optymalnym wyborem. Nieprzyjemny zapach po malowaniu w pokoju jest bowiem nie tylko kwestią komfortu. W niektórych przypadkach opary farby mogą być również szkodliwe dla zdrowia. Ich negatywne działanie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży oraz osób starszych.
Długotrwała ekspozycja na nieprzyjemny zapach po malowaniu w pokoju, oprócz obniżenia nastroju może powodować:
- nudności,
- zawroty głowy,
- nawracające bóle głowy,
- bóle brzucha,
Jako, że nie jesteśmy w stanie dokładnie ustalić, czy dolegliwości te są spowodowane samymi odczuciami zapachowymi, czy też ich źródło leży w drażniącym groźnym składniku farby, nie warto ryzykować domowych sposobów maskowania zapachów. Zamiast niwelować skutki, lepiej jest zlikwidować ich przyczynę. Ozonowanie nie tylko pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego zapachu po malowaniu w pokoju, ale wyeliminuje również substancje będące jego źródłem. Dodatkowo – w odróżnieniu od zwykłego wietrzenia – jest znacznie szybsze i rozwiązuje ten drażniący problem w ciągu kilku godzin.
Najczęstsze przyczyny powstawania przykrych zapachów po remoncie?
Powodów, dla których po remoncie można mieć do czynienia z przykrymi zapachami, jest kilka:
Zapachy nie zostały usunięte przed remontem, więc teraz należy poświęcić zdecydowanie więcej czasu i środków, aby doprowadzić mieszkanie do stanu używalności. Dzieje się tak, ponieważ stare, nieusunięte zapachy, przebijają się do otoczenia natychmiast po zakończeniu remontu. Potrafią również niejako być reaktywowane przez wilgoć powstającą w otoczeniu wynikająca z malowania czy tynkowania.
Wykorzystana chemia budowlana ma zły skład lub (co często spotykane) jest przeterminowana.
Ekipa budowlana podczas prac remontowych popełniła błędy, wykazała się brakiem profesjonalizmu lub nie zastosowała się do zaleceń producentów odnośnie użytkowanych preparatów – farb, lakierów, impregnatów itp., np. stosowała złe proporcje mieszanek chemicznych lub nałożona została większa ilości warstw, niż jest to zalecane przez producenta.
Kleje, farby czy impregnaty użyte podczas remontu po prostu mają niezbyt przyjemny zapach, a nie można użyć zamienników ze względu na ich niższą jakość lub niedostępność na rynku.
Jakie są zalety ozonowania przeprowadzonego przed remontem lub tuż po nim?
Przyjmuje się, że prawidłowo przeprowadzone ozonowanie poremontowe może przyspieszyć proces odbioru mieszkania nawet o 2 tygodnie. Takie kwestie jak usuwanie zapachu farby lub lakierów jest oczywiste, wyżej wspomnieliśmy także o usuwaniu szkodliwych substancji, które mogą wydzielać się z remontowanych powierzchni. Tym samym jest to proces, który nie tylko podnosi komfort mieszkania lub przebywania w wyremontowanym pomieszczeniu lub budynku, ale ma również realny wpływ na zdrowie – nasze, naszych najbliższych i współpracowników.
W których miejscach szczególnie warto zdecydować się na ozonowanie okołoremontowe?
Ozonowanie okołoremontowe jest ważne wszędzie tam, gdzie przebywają dzieci, ponieważ to one są szczególnie narażone na choroby spowodowane wdychaniem szkodliwych chemikaliów. Miejscami, które jako pierwsze powinny zostać poddane ozonowaniu, są zatem żłobki, przedszkola, szkoły, świetlice, sale zabaw, oddziały pediatryczne, a także pokoje dziecięce w naszych domach i mieszkaniach. Przeprowadzenie ozonowania okołoremontowego jest w tym przypadku koniecznym obowiązkiem i jednym z najlepszych działań profilaktycznych, chroniących maluchy przed chorobami układu oddechowego czy złym samopoczuciem.
Ozonowanie okołoremontowe jest również bardzo mocno wskazane w następujących sytuacjach:
- Kupujemy mieszkanie do generalnego remontu – nie ma znaczenia, czy dla siebie, czy do celów inwestycyjnych – i czujemy w nim nieprzyjemny, uporczywy zapach Odchodów, zwierząt czy osób starszych.
- Zapachy nie znikają z domu lub mieszkania nawet dwa tygodnie po remoncie, mimo wietrzenia
- Podczas przeprowadzania prac remontowych (na przykład usuwaniu starej i układaniu nowej podłogi) natykamy się na uporczywy, nieprzyjemny zapach, który nie znika nawet po usunięciu tego co znajdowało się pod podłogą. Tu zalecamy również sprawdzenie czy zapach nie jest podobny do rakotwórczego zapachu