U większości osób choroba COVID-19 ma łagodny lub umiarkowany przebieg, a terapia może opierać się na domowym leczeniu objawowym. Trzeba jednak pamiętać, że zakażenie koronawirusem ma często bardzo dynamiczny przebieg, a objawy mogą nasilić się błyskawicznie. Z tego powodu istotna jest wzmożona obserwacja organizmu, która w razie konieczności umożliwi szybką i sprawną hospitalizację. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem warto również podjąć wszelkie kroki zaradcze, które zapobiegną dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.
Jak rozpoznać, czy mam koronawirusa? Najważniejsze objawy
Zakażenie koronawirusem wykazuje bardzo duże tendencje do indywidualizacji. Każdy przypadek może mieć inny przebieg i różnić się pod względem występujących objawów i ich intensywności. U wielu osób COVID-19 może nawet przebiegać bezobjawowo. Jeśli jednak pojawią się symptomy choroby, to najczęściej ma to miejsce po około 5-6 dniach od kontaktu ze źródłem zakażenia. W szczególnych przypadkach okres inkubacji może wynosić nawet 14 dni.
Najczęściej występującymi objawami zakażenia koronawirusem są:
- gorączka,
- suchy kaszel,
- duszności,
- zmęczenie,
- bóle mięśni,
- utrata węchu i smaku.
Mogą pojawić się również inne objawy, choć są one stosunkowo rzadkie. Są to:
- ból gardła,
- ból głowy,
- zapalenie spojówek,
- wysypka,
- przebarwienia palców u rąk i stóp.
Przy poważnym przebiegu choroby pojawiają się także trudności w oddychaniu, utrata zdolności ruchowych, wyczerpanie fizyczne, a nawet utrata świadomości. Częstymi powikłaniami zdrowotnymi przy ciężkiej infekcji koronawirusowej są natomiast: obustronne zapalenie płuc, niewydolność oddechowa, niewydolność wielonarządowa, a nawet SEPSA.
Zwróć szczególną uwagę na pojawiające się objawy – nawet te bardzo delikatne – w przypadku:
- niedawnego powrotu z zagranicy,
- udziału w większym zgromadzeniu,
- możliwego kontaktu z osobą zarażoną.
UWAGA! Wraz z rozprzestrzenianiem się choroby i pojawiającymi się mutacjami koronawirusa, występujące objawy mogą zmieniać się z czasem. Tzw. wariant brytyjski początkowo może przypominać infekcję górnych dróg oddechowych, w tym „zwykłe” przeziębienie. Wśród objawów zakażenia coraz częściej wymienia się również zajęte zatoki i katar.
Co robić, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem?
1. Ogranicz kontakty i pozostań w domu
W miarę możliwości postaraj się także odizolować od reszty domowników, unikaj przebywania z nimi w jednym pomieszczeniu i zadbaj o dezynfekcję używanych przez Ciebie powierzchni i przedmiotów, a najlepiej całych pomieszczeń. Ponadto:
- noś maskę i zachowaj przynajmniej 1 metr odstępu od domowników,
- nie korzystaj z tych samych naczyń,
- często myj ręce,
- często wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz.
Dlaczego dezynfekcja pomieszczeń jest tak ważna?
Według badań koronawirus SARS-CoV-2 utrzymuje się na powierzchniach nieożywionych przez kilka dni. Zależy to od materiału powierzchni oraz warunków środowiskowych. Koronawirus może utrzymywać się na powierzchniach nawet przez 28 dni. Tak długi czas aktywności wirusa powoduje, że warto zdecydować się na skuteczną i kompleksową dezynfekcję, eliminując tym samym ryzyko zainfekowania kolejnych użytkowników pomieszczeń.
2. Uważnie obserwuj objawy
Zaalarmować powinny Cię przede wszystkim objawy grypopodobne, ale nie lekceważ żadnych odstępstw od normy. Zakażenie wirusem SARS-Cov-2 może niekiedy charakteryzować się niecodziennymi symptomami. Jeśli nie wprowadzałeś żadnych zmian w diecie lub trybie życia, a konkretną reakcję Twojego organizmu zaobserwowałeś pierwszy raz, przypatruj się rozwojowi sytuacji. Dla ułatwienia możesz robić notatki postępujących zmian.
3. Regularnie mierz temperaturę i natlenienie krwi
W przypadku, gdy występuje u Ciebie utrudnione oddychanie, możesz zaopatrzyć się w pulsoksymetr – jest dostępny niemal w każdej aptece. Badanie tym urządzeniem jest jednym z najlepszych sposobów na ocenę czynności płuc. Natlenienie krwi poniżej 94% jest już wskazaniem do zawiadomienia pogotowia.
4. Skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej
Po wysłuchaniu objawów lekarz może zalecić Ci wykonanie testu na koronawirusa. Stosuj się także jego zaleceń co do dalszego postępowania i samoopieki. Lekarz powinien wskazać Ci, jakich medykamentów można używać, aby złagodzić objawy choroby.
5. Zawiadom pogotowie, jeśli wystąpią poważne symptomy choroby
Powodem do niepokoju i bezwzględnym wskazaniem do hospitalizacji są: silny ból w klatce piersiowej, spadek ciśnienia znacznie poniżej normy, trudności w oddychaniu (w szczególności duszności utrudniających mówienie), zaburzenia świadomości.
Leczenie COVID-19
Niestety, skuteczna metoda na zakażenie koronawirusem nie została jeszcze opanowana. Nie ma też leków, które powstrzymałyby jego replikację – organizm sam musi zwalczyć infekcję. Głównym celem leczenia COVID-19 jest łagodzenie objawów, wspomaganie najważniejszych funkcji organizmu oraz bezpośrednie leczenie powikłań, które mogą pojawić się przy zakażeniu, np. zapalenia płuc. W trakcie leczenia szpitalnego najczęściej stosowane są:
- podawanie tlenu,
- wspomaganie oddychania wentylacją mechaniczną,
- podawanie leków, które mogą skrócić czas pobytu pod respiratorem – w tym deksametazonu i innych kortykosterydów.
PAMIĘTAJ – TEGO BEZWZGLĘDNIE NIE RÓB!
Nie stosuj samodzielnie tlenoterapii.
Nie zażywaj żadnych leków bez zalecenia lub przepisu lekarza.
Nie daj się zwieść doniesieniom, iż niektóre specyfiki – dedykowane na przykład leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów – mogą skutecznie zwalczać koronawirusa.
Nie przyjmuj antybiotyków, jeśli nie zaleci tego Twój lekarz.
Więcej informacji na temat bakterii i wirusów znajdziesz tutaj:
Zastrzeżenie: Treści udostępniane w tym artykule są wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych i nie stanowią porady medycznej. Wszelkie informacje zawarte na naszej stronie publikowane są wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza lub innego dostawcę usług zdrowotnych ani nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia.