Skrupulatne sprzątanie mieszkania, w którym przebywał chory, jest niezbędne, by pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów, które mogą zaatakować pozostałych domowników. Aby mieć pewność, że nie ma już ryzyka zarażenia, warto zdecydować się na profesjonalną metodę odkażania, jaką jest ozonowanie.
Czyszczenie przedmiotów, z którymi chory miał największy kontakt
Sprzątanie mieszkania najlepiej jest zacząć od pozbycia się zarazków z rzeczy, które miały z chorym największą styczność. Na pościeli, kocach i poduszkach, z których korzystał, gromadzą się drobnoustroje, dlatego pierwszym krokiem jest wypranie ich w wysokiej temperaturze (powyżej 60 stopni Celsjusza). Jeśli korzystasz z materaca dwustronnego, przewróć go na drugą stronę. Odzieży i ręczników chorego nie wrzucaj do kosza z rzeczami pozostałych domowników, aby zminimalizować ryzyko „wędrówki” zarazków. Przybory higieniczne chorego, takie jak szczoteczka do zębów czy gąbka do kąpieli, najlepiej wyrzucić.
Pamiętaj również o dokładnym zdezynfekowaniu takich elementów wyposażenia mieszkania jak klamki, uchwyty szafek, włączniki świateł. Nie zapomnij również o wytarciu pilotów do telewizora i telefonu, których używał.
Jeśli chorowało Twoje dziecko, miej na uwadze dokładne posprzątanie półki z zabawkami. Misie i materiałowe przedmioty możesz wyprać podobnie jak ubrania. W przypadku plastikowych zabawek wyszoruj je z dodatkiem detergentu, po czym obficie wypłucz.
Sprzątanie po chorym kuchni i łazienki
Do jednych z najważniejszych aspektów dotyczących uniknięcia rozprzestrzenienia chorobotwórczych drobnoustrojów należy poddanie czyszczeniu naczyń i sztućców. Jeśli masz w domu zmywarkę, sprawa jest prosta – wystarczy, że ustawisz program na możliwie najwyższą temperaturę. W innym przypadku wyparz je we wrzątku, aby pozbyć się z ich powierzchni bakterii. Siedliskiem zarazków są również kabina prysznicowa (lub wanna) i WC, dlatego też w planie sprzątania mieszkania nie zapomnij o przyłożeniu szczególnej uwagi do tych miejsc.
Akcesoria, których używano do sprzątania, najlepiej jest wyrzucić i kupić nowe.
Wietrzenie mieszkania
W pomieszczeniach, w których przebywał chory, konieczna jest wymiana powietrza na świeże, aby pozbyć się unoszących się w nim patogenów. Nawet w czasie zimy wskazane jest szerokie otwieranie okien, przy czym warto pamiętać o zakręceniu termostatów. Napływ świeżego powietrza do mieszkania i zwyczaj regularnego wietrzenia jest również dobrą profilaktyką przeciwko grypie i innym chorobom.
Szukasz kompleksowej usługi dezynfekcji mieszkania?
Skonsultuj z nami swój przypadek > Zamów bezpłatną poradę <
Poddanie mieszkania profesjonalnej dezynfekcji
Jeśli chcesz mieć pewność, że w Twoje mieszkanie będzie wolne od chorobotwórczych drobnoustrojów, skorzystaj z możliwości przeprowadzenia zabiegu dezynfekcji przez profesjonalistów. Do metod jej wykonania należą:
- ozonowanie,
- zamgławianie ULV,
- metoda opryskowa.
Ozon bez problemu dociera do każdego miejsca w mieszkaniu, nie powodując przy tym uszkodzenia jego wyposażenia. Skutecznie likwiduje drobnoustroje, a przy tym usuwa związki aromatyczne pochodzenia organicznego i chemicznego, które odpowiadają za niechciane zapachy (w powietrzu i na powierzchniach). Warto wiedzieć, że gaz ten rozpada się do czystego tlenu i nie pozostawia po sobie odpadów, co dowodzi, że jest on bezpieczny dla ludzi.
Ozonowanie jest zalecanym sposobem na pozbycie się wszelkich bakterii, wirusów i pasożytów z pomieszczeń. Gwarantujemy usunięcie z mieszkania drobnoustrojów po chorobach zakaźnych, takich jak: grypa, świerzb, gronkowiec, gruźlica i odra.
Warto przy tym wspomnieć, że ozon jest wykorzystywany również w placówkach medycznych, w celu uniknięcia rozprzestrzenienia się infekcji i zakażeń.
Więcej informacji na ten temat: