Swoje zastosowanie ozonowanie odnajduje w placówkach medycznych, publicznych, jak również obiektach mieszkalnych – z usługi ozonowania chętnie korzystają osoby, którym zależy na bezwzględnej czystości pomieszczeń, na przykład na salach szpitalnych, w przedszkolach czy gabinetach kosmetycznych. Ozonowanie cieszy się także popularnością jako sposób na odgrzybianie klimatyzacji samochodowej. Dziś postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej właściwościom ozonu, bez których metoda ta nie byłaby taka skuteczna.
Szukasz usługi DEZYNFEKCJI? Przejdź do zakładki: > Dezynfekcja Pomieszczeń <
Ozon – czym dokładnie jest ten bezwonny gaz?
Z chemicznego punktu widzenia ozon (O3) to gaz, który zawiera o jedną więcej cząsteczkę tlenu od tego, którym oddychamy. Cząsteczki te mają delta ujemny i delta dodatni ładunek elektryczny, są niestabilne i stosunkowo szybko przekształcają się w swoją wyjściową formę, czyli w tlen właśnie (już po około 30 minutach). Jego właściwością jest dobra rozpuszczalność w wodzie – o połowę wyższa niż tlenu. Dzięki tej cesze możliwe jest otrzymanie wodnego roztworu ozonu oraz zapewnia ona bezproblemowy transport przez błony komórkowe do tkanek. Sama nazwa gazu pochodzi od greckiego słowa ozein, które oznacza „czuć zapach”. Nazwa oczywiście nie jest przypadkowa. Chyba każdy z nas kojarzy charakterystyczny, świeży zapach, który unosi się w powietrzu po burzy.
Czy ozonowanie jest skuteczne?
Podczas działania ozonu zostaje uwolniony dodatkowy atom z cząsteczki, który wiąże się z materiałem, na który działa gaz. W efekcie powstaje czysta, stabilna cząsteczka tlenu. Co ważne, ozon jest najsilniej działającym utleniaczem, który służy do utleniania substancji rozpuszczonej. Ten dodatkowy atom, utlenia się błyskawicznie z każdym składnikiem, który napotka na swojej drodze – po prostu go niszczy. Aby zrozumieć właściwości ozonu warto mieć na uwadze, że działa on aż 50 razy skuteczniej i 3000 razy szybciej niż chlor.
Jak powstaje ozon?
Dodatkowy atom tlenu, o którym wspomnieliśmy powyżej, powstaje pod wpływem wyładowania elektrycznego, w wyniku rozpadu cząsteczki tlenu. Powstaje on w naturze ze względu na różne reakcje chemiczne. Większość osób na pewno nie raz zetknęła się z pojęciem „warstwy ozonowej”, która otacza naszą planetę i chroni ją przed promieniowaniem ultrafioletowym – w tym przypadku ozon tworzy się pod wpływem promieni słonecznych UV. Gaz ten, nazywany również „aktywnym tlenem” w sposób naturalny można również wyczuć po burzy lub przy wodospadach.
Ściśle określone warunki, w których dochodzi do powstania ozonu, mogą zostać sztucznie wytworzone. Służą temu generatory ozonu, nazywane również ozonatorami. Urządzenia te generują gaz pod wpływem wyładowań elektrycznych lub działania UV.
Właściwości ozonu
Ze względu na swoje utleniające właściwości, ozon jest doskonałym środkiem dezynfekującym. Sprawdza się w utlenianiu wirusów, roztoczy, bakterii oraz związków chemicznych. Ozon usuwa bez problemu wszelkie organiczne i nieorganiczne zapachy unoszące się pomieszczeniach, na przykład dym papierosowy czy zapachy odzwierzęce. Co istotne, gaz ten nie maskuje przykrych woni, a skutecznie je likwiduje. Wymienione właściwości ozonu sprawiają, że najczęściej jest on wykorzystywany do:
- dezynfekcji pomieszczeń i ich wyposażenia,
- likwidacji drobnoustrojów takich jak bakterie i wirusy,
- usuwania nieprzyjemnych zapachów
- walki z pleśniami, grzybami, roztoczami,
- czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji,
- oczyszczania ścieków miejskich i produkcji wody pitnej.
Ozonowanie jest metodą ekologiczną, nieszkodliwą dla zdrowia ludzi i zwierząt. Nie ma przeciwwskazań, aby skorzystały z niej osoby cierpiące na alergię i dzieci. Gwarancja czystego powietrza dzięki ozonowaniu będzie ważna dla osób często łapiących infekcje. Przebywanie w pomieszczeniach czy w pojazdach, w których panują sterylne warunki pod względem mikrobiologicznym, są istotne dla wszystkich, którzy chcą poprawić swój komfort życia i zadbać o zdrowie.
Czy ozonowanie jest bezpieczne?
Ozonowanie należy do niezagrażających zdrowiu i życiu ludzi metod dezynfekcji, odgrzybiania i usuwania brzydkich zapachów w pomieszczeniach i pojazdach. Co warte podkreślenia, nie oddziałuje ona negatywnie na środowisko – jest w pełni ekologiczna. Dowodem tego jest fakt, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ozonowanie było stosowane w miejscach, w których przebywają dzieci i alergicy. Właściwości ozonu są więc wykorzystywane między innymi w przedszkolach, żłobkach, szpitalach, hotelach oraz w prywatnych domach.
Warunkiem sprawnie i skutecznie przeprowadzonych działań są przeszkoleni i wykwalifikowani pracownicy, dla których bezpieczeństwo klientów jest sprawą priorytetową.
Dodatkowe właściwości ozonu
W artykule poświęconym ozonowi i jego właściwościom nie sposób pominąć tak istotnej jego funkcji, jaką jest wykorzystanie go w medycynie. Wykazano bowiem, że gaz ten przyspiesza gojenie ran, dzięki czemu popularne jest jego stosowanie w medycynie estetycznej. Co w tym kontekście potrafi ozon? Warto wskazać na to, że:
- pobudza ziarninowanie,
- bierze udział w odbudowie naskórka,
- poprawia ukrwienie tkanek.
Do tego dodać trzeba odkażające właściwości ozonu, przez co świetnie sprawdza się w regeneracji skóry po owrzodzeniach, odleżynach, odparzeniach, zmianach cukrzycowych i alergicznych. Również osoby cierpiące na grzybicze choroby skóry mogą skorzystać z jego właściwości. Wsparcie leczenia przy wykorzystaniu ozonu to ozonoterapia, odbywa się zazwyczaj poprzez moczenie chorobowo zmienionego ciała w wodzie z ozonem lub poprzez zetknięcie jej bezpośrednio z ozonem w formie gazowej.
Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega odkażanie miejsc po koronawirusie w naszym wykonaniu? Zapraszamy do zapoznania się z pełnym wywiadem:
https://ozonujemy24.pl/dezynfekcja-pomieszczen-i-ozonowanie-wywiad-dla-innpoland/